Kuopuksella oli yllään jo kahdella vanhemmalla veljellään ollut Newbien valkoinen vaarinpaita puunvärisin napein. Kyseessä on Newbien suurin koko 122/128 cm ja harmikseni tämä koko on ihan pian jäämässä pieneksi myös kuopukselle.
Siinä missä olen sanonut pitkähihaisen pikeekauluksellisen paidan olevan ehkäpä paras vaatekappale miehistön garderobissa, kilpailee tällainen puolisiisti vaarinpaita myös tuosta tittelistä. Tällainen paita käy paitsi aivan arkiseksi koulupaidaksi niin myös hieman siistimpään menoon, kuten lastenjuhliin tai ”kaupunkipaidaksi”. Valitettavasti tätäkin paitaa yhdistää sama ongelma pitkähihiasten pikeepaitojen kanssa: Niitä on vaikea löytää! Itse en esimerkiksi näe tämänmallista paitaa lainkaa vain pikkupoikien paitana, vaan ihan aikuiseksi asti sopivana. Sinänsä jotenkin jopa surkuhupaisaa, että paidan nimi on vaarinpaita, mutta sitä ei juuri löydy tämän Newbien suurimman koon jäljiltä. Zarasta ja Pomp de Luxilta olen löytänyt vastaavaa paitaa myös isommissa koissa. Vuosia sitten löysin samantyyppiset paidat myös Stockmannilta miesten koissa, olisikohan olleet Cap Hornit, mutta niissä sivusaumat lähtivät pahasti kiertämään. KappAhlin oman malliston paidoista on myös toisinaan löytynyt vaarinpaitamallia kokoon 170 cm asti.
Chinoshortsit ovat ihanaakin ihanammat Jacadin shortsit, joista taisin ostaa kaikki saatavilla olevat koot silloin kun Tallinan Jacadista pystyi vielä tilaamaan Suomeen. Nämä shortsit ovat paitsi laadukkaat, niin myös täydellisyyttä hipovan vaaleansiniset. (Se toki on aina katsojan silmissä.) Tästä postauksesta löydät nuo samat shortsit.