Kahdessa ylimmässä kuvassa näkyvä suunnittelukirja on saksalaisen Jo&Jodyn. Tilasin noita kirjoja lukuvuodeksi 2018 – 2019. Tähän astisista Marimekon korvaavista suunnittelukirjoista nämä ovat olleet parhaat, joskin sillä suurella erolla, että Marimekon vihot olivat blankoja, mutta nämä eivät.
Jos katsot tarkemmin tuota ylintä kuvaa, huomaat, että suunnittelukirjan kulmat ovat rutussa. Valitettavasti silloisessa paketinkuljetuksessa oli tapahtunut jotain ja suunnittelukirjojen kulmat olivat vaurioituneet. Kun kirjoitin asiasta viestin Jo&Jodylle sain vastaukseksi, että he hyvittävät kokonaan tilauksessani olleet suunnittelukirjat. Yksi kirja maksoi noin 30 euroa. Näin hyvin hoidettu reklamaatio sai minussa aikaan sen, että päätin jo silloin tilaavani uudelleen kyseisestä verkkokaupasta ja nyt oli sen aika. Eräänä heinäkuun lopun päivänä, Jo&Jodylla oli kaikki tuotteet -20% ja silloin oli sopiva hetki tilauksen tekemiselle.
Oi, tämä oli mielenkiintoinen postaus! Rakastan paperikauppoja! Minulle riittää yleensä töistä saatu kalenteri. Tuunaan sen kuitenkin joka vuosi oman näköiseksi.
Mistä olet löytänyt tuon viimeisen kuvan kortin?
Kiitos kommentistasi ja kiva jos tykkäsit postauksesta! Se Hämeenpuiston vihkokauppa on kyllä kokemisen arvoinen. Kolme vuotta sitten pohdin pitkään oman plannerin ”rakentamista” työkäyttöön, mutta silloin ei tuntunut olevan siihen riittävästi aikaa. En ole kuitenkaan kokonaan vieläkään hylännyt ajatusta, mutta toistaiseksi siirtänyt jonnekin tulevaan. Nyt olen ajatellut tilata sieltä hieman tarroja, muutaman vihon ja pari hyvää kynää. Luitko aiemman LuKLabel-postauksen? Sielläkin oli kaikenlaista kiinnostavaa. Tuon kortin ostopaikkaa en kyllä enää varmuudella muista (se on kolme vuotta sitten käyttämäni suunnittelukirjan kannessa), mutta veikkaisin Porvoon Riimikkoa. Paperikauppa Helsingissä Fredrikinkadulla on myös kiva (papershop.fi) ja nyt on avattu verkkokauppa myös paperikauppaputinki.fi. Mukavia tuunailuja sinulle täksi lukuvuodeksi!