Yhdessä vinkissä ehdotettiin Riihipeikkoa. Epäilin, että he tekisivät vain pellavavaatteita, mutta koska vinkin antajalla oli käsitys, että he ompelisivat myös toiveiden mukaisia vaatteita, päätin selvittää tämänkin vaihtoehdon. Ja vau!!! Onnistui! Lähetin Riihipeikon info-sähköpostiosoitteeseen viestin ja sain sieltä tosi nopeasti vastauksen. Miten ihana olikaan lukea vastausviestistä, että ONNISTUU!
Annoin puhelinnumeroni ja pian ”Tiina Riihipeikko” jo viestittikin minulle. Lähetin hänelle ideakuvan ja kerroin, että tarvitsisin ”kultaiset polvihousut” koossa 110cm, 130cm ja 150cm. Myöhemmin tilaukseen liitettiin myös rusetit. Tiina lupasi heti tehdä tilauksen näytekankaista. Kun ne saapuivat, hän lähetti niistä kuvia ja kävimme pitkää vertailevaa ”keskustelua” sopivasta sävystä. Päädyimme sen pohjalta sävyyn, jota itse kutsuimme nimellä ”tumma kulta”. Samalla kun Tiina tilasi oikeaa kangasta, otin minä pojista mittoja ja lähetin ne Tiinalle. Eikä kestänyt kauaakaan, kun sain mittatilauksena tehdyt polvihousut ja rusetit postitse kotiini. Sovituksen jälkeen päädyimme korottamaan hieman vyötäröä. Kaikki sujui tosi näppärästi. Lähetin vain housut takaisin, Tiina teki korjaukset ja housut ehtivät meille hyvissä ajoin ennen juhlia. Tämä oli taatusti huolettomin ikinä tekemäni lastenvaatteiden tilausompelu. Yleensä ompelija haluaa kankaat valmiina asiakkaalta, mutta nyt myös niiden etsiminen kuului palveluun. Koska ompelupaikka sijaitsi kaukana meistä, eivät lapset voineet käydä sovittamassa vaatteita, mutta kaikki hoitui helposti teksti- ja kuvaviestein.
Olimme sopineet, että teetän housukankaalla päällystetyt napit paikallisessa nappikaupassa ja ompelen ne itse housuihin. Tiina lähettikin minulle valmiiden housujen mukana nappeihin tarvittavan kankaan, joten sekin asia hoitui hyvin.
Outo pussi tuli etumuksen eteen ja näyttivät kinnaavan haaroista. Vyötärö oli sekava eikä housut istuneet hyvin.
Ajatus varmasti hyvä, toteutus ei.
Kiitos kommentistasi! Me olimme kyllä kovin tyytyväisiä housuihin etenkin kun ottaa huomioon, että välimatkan vuoksi emme päässeet niitä kertaakaan sovittamaan. Palvelu oli todella hyvää ja ystävällistä. Olisin valmis tilaamaan uudelleen samalta ompelijalta.